Kompost Özelliklerimiz;

İstiridye ( Yaprak, Kayın, Kavak ) Mantarı doğada iğne yapraksız ve reçinesiz birçok ağaçtan çıkmaktadır. Bu nedenle,istiridye mantarının kültür olarak yetiştirilmesi esnasında  orijinal ve tabii özelliklerini kaybetmemesi için KAVAK veya KAYIN ağacı talaşı, SAMAN(BUĞDAY VE/VEYA ÇELTİK SAPINDAN) ve KEPEK ana karışımları ile kompost üretmekteyiz. Bu hammaddelerin dışında özellikle, mantara lezzet katacak, mantarın raf ömrünü uzatacak tamamen doğal bazı organik maddeleri de kullanmaktayız. Firmamızın ürettiği kompostan elde edilen istiridye mantarları lezzet yönünden piyasadaki diğer mantarlara nazaran çok üstün bir niteliktedir..  
1– Tohum olarak bu alanda en kaliteli ürün olan SYLVAN HK 35 kullanmaktayız. Her 1 TON Komposta asgari 20 kg. tohum ekmekteyiz.
2 - Kompostlarımız 2x60 tonluk pastörize odalarında usulüne ve tekniğine  uygun olarak  buharla pastörize edilmektedir.
3 – Kompost üretimi esnasında hiçbir aşamada kesinlikle herhangi bir kimyasal madde kullanmamaktayız.Ürettiğimiz kompostları her ay düzenli olarak bağımsız laboratuvarlarda analiz ettirmekteyiz.
4- Kompostlarımız üretim odalarına alındıktan sonra maksimum 25 – 35 gün içersinde sarımını tamamlar. Toplamda 30 – 40 gün itibarı ile hasata geçilir. Firmamızdan kompost satın alan müşterilerimize olan sorumluluğumuz gereği, uzman kadromuzla, bilgi ve tecrübemizle 7 gün 24 saat müşterilerimizle diyalog halindeyiz.

İstiridye (Yaprak) Mantarının Faydaları

İdonya Mantar Çiftliği Hakkında

İDONYA mantar, salamura ve konserve tesisleri Ballıca Kasabası Akhisar/Manisa ve adresinde toplam 25.000 metrekare alana kurulmuş olup,9.500m2 kapalı alanda faaliyet göstermektedir.